Co to jest BSN? Wszystko, co musisz wiedzieć o holenderskim numerze socjalno-fiskalnym
Większość osób planujących dłuższy wyjazd do Holandii z pewnością spotkała się już z pojęciem Burgerservicenummer. Ten holenderski odpowiednik polskiego numeru PESEL ułatwia kontakty z tamtejszą administracją i przypisywany jest zarówno obywatelom holenderskim, jak i cudzoziemcom, którzy odwiedzają Niderlandy w celach zawodowych. Wyjaśniamy, jak uzyskać BSN, dla kogo jest on obowiązkowy i co dzięki niemu można załatwić w holenderskich urzędach.
Czym jest numer BSN?
Numer identyfikacji socjalno-fiskalnej (Burgerservicenummer) nadawany jest od 1 stycznia 2007 roku wszystkim obywatelom Holandii oraz cudzoziemcom przebywającym na terenie tego państwa dłużej niż 4 miesiące. BSN można porównać do polskiego numeru ewidencyjnego (PESEL), używanego w kontaktach z administracją publiczną. Burgerservicenummer ma bardzo wiele zastosowań dla osób pracujących i mieszkających na terenie Niderlandów, przez co jego posiadanie – choć nie dla wszystkich obowiązkowe – znacznie ułatwia funkcjonowanie w tym kraju. Burgerservicenummer zastąpił nadawany wcześniej Sofinummer, będący odpowiednikiem polskiego numeru NIP. Osoba fizyczna, która ma nadany BSN, może używać go również w kontaktach z urzędem skarbowym.
Do czego służy BSN i które urzędy go wymagają?
O tym, jak ważne jest posiadanie numeru socjalno-fiskalnego, najdobitniej świadczy fakt, że w Holandii ponad 50 różnych urzędów używa go do identyfikacji danej osoby. Składający się z 9 cyfr numer najbardziej przydaje się m.in.:
– w kontaktach z administracją samorządową (holenderski urząd gminy),
– przy korzystaniu ze świadczeń w ramach opieki zdrowotnej,
– w kontaktach z holenderskim urzędem skarbowym,
– przy załatwianiu emerytur oraz ubezpieczeń społecznych,
– do zakupu leków w aptekach,
– do zdobycia legalnej pracy na terenie Holandii.
Zobacz również – Dowiedz się więcej o swojej umowie z holenderskim pracodawcą
Jak zdobyć BSN?
W przypadku osób, które zamierzają pracować w Holandii, opłacać tam podatki i korzystać ze świadczeń, uzyskanie Burgerservicenummer powinno być jedną z pierwszych rzeczy niezbędnych do załatwienia po przyjeździe. Samo załatwienie numeru fiskalno-socjalnego nie stanowi większego problemu – nadaje się go automatycznie. Jedynym warunkiem koniecznym do jego otrzymania jest posiadanie stałego miejsca zamieszkania na terenie Holandii. Mając taki adres, należy udać się do właściwego terytorialnie urzędu gminy i zapisać się jako mieszkaniec. Zgłoszenie w gminie nie wymaga żadnych dodatkowych dokumentów i jest równoznaczne z nadaniem numeru BSN.
Kiedy numer BSN nie jest obowiązkowy?
Chociaż posiadanie numeru BSN znacznie ułatwia życie w Holandii, to trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że z punktu widzenia prawa nie każdy przyjeżdżający do tego kraju musi go posiadać. Burgerservicenummer nie jest obowiązkowy dla osób przebywających na terenie tego państwa krócej niż 4 miesiące. Przykładowo, jeśli planujesz wyjazd do pracy w Holandii na 6 tygodni, nie musisz ubiegać się o BSN. Obowiązkowy dla Ciebie będzie wyłącznie Sofinummer, czyli holenderski odpowiednik polskiego numeru NIP. Obywatele Niderlandów nie muszą go już używać od czasu, gdy wprowadzono obowiązkowy numer BSN. Jeśli jednak zamierzasz rozpocząć legalną pracę w Holandii bez BSN, musisz złożyć wniosek o nadanie numeru Sofi.
BSN a przedłużenie pobytu w Holandii
Może również zdarzyć się tak, że w trakcie kilkutygodniowego pobytu w Holandii podejmiesz decyzję o jego przedłużeniu, a nawet pozostaniu w tym kraju na stałe. Wówczas, najlepiej od razu zgłosić się w urzędzie gminy, by uzyskać numer BSN.
Niezależnie od tego, jak długo planujesz pozostać w Holandii, warto poważnie podejść do kwestii zameldowania. Najlepiej od razu znaleźć sobie stały adres, by móc uzyskać numer BSN. Przyda się też doświadczony tłumacz przysięgły, który przetłumaczy niezbędne dokumenty związane z zatrudnieniem i pobytem. Burgerservicenummer – choć nieobowiązkowy – znacznie ułatwi Ci życie w nowym miejscu oraz pozwoli korzystać z pełni praw przysługującym osobom mieszkającym w Holandii.