Koszty życia w Holandii w 2021 – najważniejsze wydatki, o których powinieneś pamiętać

Nie jest tajemnicą fakt, że koszty życia w Holandii nie należą do najniższych. Mieszkańcy tego kraju najczęściej zwracają uwagę na ceny nieruchomości oraz podatki, których wysokość wraz z nadejściem 2021 roku w niektórych przypadkach uległa zmianie. Dla wielu osób wysokie okazują się również koszty samego transportu – w przypadku samochodów osobowych musimy liczyć się z takimi podatkami jak MRB, z kolei transport publiczny w ogólnym rozrachunku także wiąże się z kilkoma wyrzeczeniami. Z tego też powodu zastanawiając się, jak wygląda życie w Holandii, warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad cenami nieruchomości i wszelkiego rodzaju opłatami, które w przypadku holenderskich rodzin często pochłaniają znaczną część budżetu.

Życie w Holandii – o czym powinniśmy pamiętać, chcąc zamieszkać tam na stałe?

Osoby, które zastanawiają się, jak wygląda życie Polaków w Holandii, często popełniają błąd, zwracając przede wszystkim uwagę na takie kwestie jak średnie zarobki czy koszty codziennego życia związane z zakupami spożywczymi i wszelkiego rodzaju usługami, z których co jakiś czas korzystamy. Tymczasem okazuje się, że jeśli chodzi o to, jak się żyje w Holandii, ogromne znaczenie mają koszty zakupu lub najmu nieruchomości, a także podatki. Warto przy tym wspomnieć, że w ostatnich latach ceny mieszkań lub domów wzrosły niemalże dwukrotnie, a co za tym idzie, z większymi kosztami musimy się również liczyć w przypadku najmu. Nie bez znaczenia są również regularne wydatki związane z opłatami za gaz, wodę czy ogrzewanie.
Polacy w Holandii coraz częściej obawiają się wzrastających cen nieruchomości. Co więcej, zwiększeniu w 2021 roku uległy również niektóre podatki, między innymi dotyczące gazu ziemnego, ubezpieczenia zdrowotnego czy zakupu kolejnych nieruchomości (na przykład w celu inwestycji). Niezadowolenie u osób samozatrudnionych może także wywołać fakt obniżenia ulg podatkowych. Mimo to wielu mieszkańców Holandii ucieszy się z obniżenia pierwszego progu podatkowego, podniesienia kwoty oszczędności, od której nie trzeba odprowadzać podatku, czy z podwyższonego dodatku dla wielodzietnych rodzin, które nie mają zbyt dużych dochodów. Warto również wspomnieć o Holenderskim Podatku Drogowym (MRB), który odczują przede wszystkim osoby poruszające się większymi pojazdami lub samochodami z silnikiem diesla.

Ceny nieruchomości w Holandii – z czego wynikają i kiedy możemy spodziewać się ich spadku?

Życie w Holandii często wiąże się z bardzo wysokimi kosztami najmu lub zakupu nieruchomości. Dzieje się tak przede wszystkim z powodu niewystarczającej liczby domów i mieszkań względem zainteresowanych ich kupnem osób. Mimo to warto wspomnieć, że z powodu przedłużającej się pandemii i ryzyka większego bezrobocia w najbliższym czasie możemy spodziewać się spadku cen. Wpływ na taki stan rzeczy mają również podatki, które wraz z nadejściem 2021 roku uległy zmianie. Powinniśmy także zwrócić szczególną uwagę na fakt, że osoby do 35. roku życia rozważające zainwestowanie w swój pierwszy dom nie będą już musiały opłacać podatku od ceny zakupu nieruchomości. Obniżeniu ulegnie ponadto ulga w podatku od kredytów hipotecznych.

Koszty pogrzebu w Holandii – od czego zależą i w jaki sposób je obniżyć?

Rozważając życie w Holandii, nie powinniśmy również zapominać o takich kwestiach jak koszty związane z pogrzebem czy transportem ciała do Polski. Mimo że dla wielu osób planujących swoje życie w Holandii nie jest to kwestia, nad którą zastanawiają się w pierwszej kolejności, wcześniejsze zapoznanie się z cenami oraz różnymi opcjami ubezpieczenia w przyszłości może okazać się nieocenioną pomocą dla naszych bliskich. Dlatego też warto wiedzieć, że koszt pogrzebu w Holandii, wraz z zorganizowaniem spotkania dla najbliższych, wiąże się z wydatkiem sięgającym od około 6 tys. euro aż do 11 tys. euro. Ostateczny rachunek w dużej mierze zależy od tego, czy zdecydujemy się na kremację, która okazuje się tańszym rozwiązaniem.
Do najmniejszych wydatków nie należy również transport ciała z Holandii do Polski. Musimy w tym celu skorzystać ze specjalnego transportu, którego cena również różni się w zależności od tego, czy zdecydujemy się na przewiezienie trumny, czy na kremację. Z powodu tak wysokich kosztów zorganizowania całego pogrzebu coraz więcej osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia pogrzebowego – na wysokość składek często ma wpływ wiek danej osoby, ale warto wspomnieć, że tego typu rozwiązania w większości przypadków okazują się ogromnym odciążeniem dla najbliższej rodziny.

Ostatnie posty