Dni wolne od pracy w Holandii
Niezależnie od tego, czy mieszkamy w Holandii na stałe, czy tylko od czasu do czasu ją odwiedzamy, warto zapoznać się listą dni, które są w tym kraju wolne od pracy. Dzięki temu unikniemy zaskoczenia, związanego z zamkniętymi urzędami i sklepami, dokładnie zaplanujemy swój urlop lub przygotujemy się na przyjazd bliskich. Kalendarium świąt państwowych nieco różni się od tego, które doskonale znamy z Polski. Dni wolnych od pracy w Holandii jest mniej niż u nas. Przygotowaliśmy krótki przewodnik po świętach i ważnych datach w kalendarzu każdego mieszkańca Niderlandów.
Dni wolne od pracy w Holandii – podstawowy podział świąt
Omawiane dni wolne w Holandii można podzielić na dwie najważniejsze kategorie: holenderskie święta narodowe, do których zaliczamy Dzień Króla (Koningsdag) i Dzień Wyzwolenia (Bevrijdingsdag) oraz powszechnie uznawane święta państwowe czy chrześcijańskie, takie jak Nowy Rok i Boże Narodzenie. Łącznie dni wolnych jest dziesięć – dla porównania w Polsce mamy ich aż trzynaście.
Ponadto Holandia obchodzi również kilka świąt, które nie są ustawowo wolne od pracy, ale niektórzy przedsiębiorcy dają w tych dniach urlopy swoim pracownikom – to m.in. Dzień św. Mikołaja (Sinterklaasdag) i Dzień Pamięci obchodzony 4 maja (Dodenherdenking).
Holandia święta – dwa najważniejsze dni wolne
Świąteczny kalendarz wszystkich Holendrów zaczyna się 1 stycznia w Nowy Rok (Nieuwjaar). Podobnie jak w Polsce, jest to dzień wolny od pracy. Na kolejne okazje do odpoczynku trzeba czekać aż do marca lub kwietnia, kiedy to w Holandii świętuje się Wielkanoc (Eerste Paasdag) i Poniedziałek Wielkanocny (Tweede Paasdag).
Koniec kwietnia i początek maja to miesiące, w których obchodzone są dwa najważniejsze święta w Holandii – Dzień Króla (Koningsdag) oraz Dzień Wyzwolenia (Bevrijdingsdag). Pierwsze z nich przypada na 27 kwietnia (jeśli to niedziela, dniem wolnym od pracy jest 26 kwietnia). W trakcie Dnia Króla Holendrzy świętują urodziny swojego monarchy – Wilhelma-Aleksandra [Willem-Alexander], który przyszedł na świat 27 kwietnia. Wtedy też odbywa się wiele hucznych imprez, organizowane są jarmarki, a król wraz z rodziną odwiedza jedno lub kilka holenderskich miast.
Podczas Dnia Króla ludzie noszą pomarańczowe ubrania, często zakładają również pomarańczowe peruki lub malują na pomarańczowo swoje twarze – to kolor rodziny królewskiej. Jednym z popularnych zwyczajów jest wznoszenie toastów gorzkim pomarańczowym likierem.
Bardzo ważne święto w Holandii to także obchodzony 5 maja Dzień Wyzwolenia. Został on ustanowiony na pamiątkę zakończenia nazistowskiej okupacji. Jednak w tym przypadku dzień wolny od pracy każdego roku przysługuje jedynie urzędnikom administracji państwowej – zamknięte są urzędy oraz szkoły. Inni pracownicy mogą skorzystać z dnia wolnego jedynie raz na pięć lat (najbliższa okazja będzie w 2025 r.) i to tylko wtedy, gdy pracodawca zgodzi się na takie rozwiązanie. Holenderskie święta są regulowane w układach zbiorowych pracy (CAO) i umowach o pracę, więc warto sprawdzić zapisy tych dokumentów, aby upewnić się, które dni nasz pracodawca traktuje jako wolne.
Holandia dni wolne od pracy – pozostałe święta
Na liście zostają nam jeszcze cztery święta, które są dniami ustawowo wolnymi od pracy w Holandii. Pierwsze z nich to Wniebowstąpienie Pańskie (Hemelvaartsdag), obchodzone w majowy czwartek, 39. dnia po Niedzieli Wielkanocnej. Holendrzy często wypoczywają wtedy na łonie natury, wielu z nich korzysta w piątek z urlopu, przedłużając sobie weekend.
Kolejne dni wolne to Zielone Świątki (Eerste Pinkstersdag) i Poniedziałek Zielonoświątkowy (Tweede Pinkstersdag). Dwudniowe uroczystości zaczynają się w niedzielę 49. dnia po Niedzieli Wielkanocnej. Choć Holandia jest jednym z najbardziej zsekularyzowanych państw w Europie, Zielone Świątki wywodzą się z chrześcijaństwa. Ostatnim z dni wolnych w Holandii jest Boże Narodzenie (Kerstdag), które celebruje się 25 i 26 grudnia. Co istotne, holenderska Wigilia to normalny dzień pracy – nie organizuje się wtedy uroczystych kolacji. Świętowanie rozpoczyna się dopiero 25 grudnia.